KAPLAMA ( PORSELEN, ZİRKONYUM V.S. ) 

Eğer dişiniz hasara uğramış fakat çekilecek kadar zarara uğramamışsa kaplama(porselen vs.)bu zarara uğrayan kısmı belli işlemlerden geçirildikten sonra kaplayabilir. Kaplama dişinizi daha fazla zarara uğramasından korur. Aşadaki durumlarda dişimizin kaplamaya ihtiyacı olabilir

 - Kanal tedavili dişler

 - Dişinizde çok geniş dolgu varsa

 - Kırık dişlerde

 - Aşırı renkli, lekeli dişlerde, çapraşıklıkta( çapraşıklıkta ortodontik tedavi bir başka seçenek olabilir.)

Kaplamalar metal, porselen, metal destekli porselen gibi çeşitli materyallerle yapılabilinir. Kaplamaları bakımı iyi yapıldığında en az 10 yıl kadar sorunsuz kullanılır. Fırçalama ve diş ipi kullanımı doğal dişler gibidir.kaplamamızla yapmamız gerekenler;

 - Aşırı sert cisimler çiğnemeyin

 - Ambalaj gibi şeyleri dişlerinizle kesmeyin ya da açmayın

 - Doğal dişlerinizle yapamadıklarınızı kaplamalarda yapmayın 

KAPLAMA YAPIM AŞAMALARI

1.BASAMAK

Diş Hekiminiz lokal anesteziyle dişinizi uyuşturur. Dişinizi kaplama için hazırlar ve geçici kaplama için ölçü alır.Geçici kaplama daimi kaplamanız(porselen gibi)takılana kadar dişinizi koruyacaktır.Geçici kaplama daimi kaplamanın şekline ve rengine benzemeyebilir.daimi ölçü alınır(bazı durumlarda asıl ölçü  dişetlerinin iyileşmesi için ikinci seansa bırakılır)

2.BASAMAK

 Daimi ölçünüz diş laboratuarına gönderilir. Bu ölçü model olarak ağzınızın birebir kopyasıdır. Bu aşamada kaplamamızın alt yapısının kontrolü yapılır(metal alt yapılı ise metal prova yapılır)Bu aşamadaki düzeltilmesi gereken yerle düzeltilir, uyumluma yapılır. Eğer bu aşama yapılmadan atlanırsa bir sonraki son prova aşamasında metaldeki hataları düzelmek çok zor bazen imkansızdır.

3.BASAMAK

Son prova aşamasında kaplamamız son haline çok yaklaşmıştır. Geçici kaplamanız çıkarılır daimi kaplama dişe yerleştirilir ve diş hekimi tarafından uyumu,şekli ve rengi kontrol edilir.yapılması gereken uyulmamalar yapılır ve kaplama  diş laboratuarına glaze e ( son parlaklık ve pürüzsüz hal alması)gönderilir.Diş laboratuarından gelen  kaplama diş hekimi tarafından yapıştırılır.

 Bu aşamalar diş hekimleri tarafından  uygulanan bir yöntemdir fakat sizin dişinizin özel bir farklılığı olabilir ve diş hekimi buna uygun olarak prosedürlerde değişiklik yapabilir.Bu yapım 3 ile 10 gün arasında sürmektedir.

© 2015 Alanya Dental Clinic