Dolgu tedavileri konservatif bir diş tedavisidir.Yani  koruyucu bir tedavidir. Bu aşamada yapılan tedaviler genelde tek seanslı, kısa süreli ve ekonomiktir. 
  
1.Diş çürüğü nedir? 
Diş çürüğü, diş minesinin yıkılması olayıdır. Genellikle karbonhidratlı yiyeceklerin (şeker ve nişasta gibi), süt, kola, üzüm, kek veya şekerin dişin yüzeyinde uzun süre kalması nedeniyle oluşmaktadır. Ağızda yaşamakta olan bakteriler bu gıda artıklarıyla beslenmekte ve sonuç olarak asit üretilmektedir. Bir süre sonra, bu asitler dişin minesini yıkmakta ve diş çürükleri oluşmaktadır. 


  
2.Çürük oluşumu nasıl önlenebilir ? 
Florlu bir diş macunu ile dişler günde en az iki kez 3 dakika fırçalanmalı. 
Her gün dişlerin araları diş ipliği veya ara yüz fırçası ile temizlenmeli. 
Besin değeri olan gıdalar tüketilmeli ve öğün aralarında birşey yememeye özen gösterilmeli. 
Diş hekimi ile görüşüp azı dişlerin örtülenerek korunmasına ihtiyaç olup olmadığı belirlenmeli. 
Diş yüzeyi temizliği ve ağız içi muayene yapılması için diş hekimi 6 ayda bir ziyaret edilmeli. 
  
3.Amalgam dolgular güvenli midir? 
Evet. Diş dolgu materyali olarak tüm dünyada tam 100 yıldan fazladır kullanılmaktadır. Amalgam dolgular ve tıbbi hastalıkların gelişmesi arasında bilimsel hiçbir bağlantı gösterilmemiştir. Bu sebeple, amalgam, hastaların tedavisinde güvenle kullanılan bir malzeme olmayı sürdürmektedir. 


4.Amalgama karşı allerji gelişebilir mi? 
Amalgam dolgulara allerjisi olan çok az sayıda birey görülmüştür (100’den az). Bu nadir durumlarda, cıva allerjik reaksiyona neden olmaktadır. Amalgam allerjisi belirtileri tipik bir cilt allerjisine benzer. Gerçek amalgam allerjisi olan bireylerin ailelerinde  de metal allerjisi olanlar görülebilir. Allerji tanısı konulmuşsa, başka bir restoratif materyal seçilmelidir. 
  
5.Diş renginde dolgu malzemeleri var mıdır? 
Evet. Kompozit rezinler diş renginde materyaller olup (cam ve reçineden oluşan) dolgu ve kırık diş tamiri için kullanılabilirler. Diş renginde olduklarından, doğal dişlerden ayırt edilmeleri güçtür. Genellikle, estetiğin önemli olduğu ön diş dolgularında tercih edilirler. Arka bölgelerde, çürüğün derinliğine-genişliğine ve yerine göre de uygulanırlar. Ancak amalgam dolgulardan daha pahalı dolgu materyalleridir. 

Dolgu tedavileri konservatif bir diş tedavisidir. Yani  koruyucu bir tedavidir. Bu aşamada yapılan tedaviler genelde tek seanslı, kısa süreli ve ekonomiktir.  

© 2015 Alanya Dental Clinic