Dikkat Edilmesi Gerekli Hususlar


Kök kanal tedavisi bir, iki veya daha fazla seansta tamamlanabilir. Seans sayısı kök kanal sisteminin karmaşıklığına ve pulpadaki hasarın derecesine bağlıdır. Bazen iltihap dişten kemiğe yayıldığında kök kanalları doldurulmadan önce drenaj yapılması gerekebilir


Kök kanal tedavisinden sonra dişiniz bir veya iki hafta kadar hassas olabilir. Çok şiddetli ağrı veya şişlik pek yaygın olarak görülmez. Eğer ağrınız çok şiddetli ise diş hekiminizi arayınız.


Kanal tedavisinin ardından dişiniz mümkün olduğu kadar doğal dişinize benzeyecek şekilde yeniden restore edilmelidir. Hekiminiz bunu sağlamak için ya dolgu yapar ya da dişin kaplanmasına karar verebilir. Bu kalan diş dokusunun miktarına göre belirlenir. Arka dişlerin kaplanması daha rutin olarak tercih edilebilir çünkü arka bölgedeki dişlere daha fazla kuvvet uygulanmakta ve çiğnemeye karşı dirençlerinin daha fazla olması istenmektedir. Eğer dişte aşırı madde kaybı var ise hekiminiz dişler içerisine özel olarak tasarlanmış çiviler yerleştirerek dişin kaplama yapılabilmesi için bir çekirdek oluşturur ve bunun akabinde kaplama yapar. Renklenmiş dişler ise beyazlatılabilir veya porselen veneer restorasyonlar ile daha estetik hale getirilebilir.


Kök kanal tedavisinden sonra bile dişeti hastalığınız devam edebilir veya yeterli ağız bakımını yapmasak diş yeniden ilerleyen ay veya senelerde çürüyebilir.

© 2015 Alanya Dental Clinic