Genel kontrol : Herkesin genel kontrolden geçmeye ihtiyacı vardır. Her gün dişlerimizi fırçalayıp diş ipi kullansak ta bütün ağzımızın her yerini görmemiz, kontrol etmemiz imkânsız olması ağız kontrolünden geçmemiz gerektiğinin basit bir örneğidir.


Ağzın Genel Kontrolü

İnsan yaşı ilerledikçe protez(takma diş) yada implant benzeri tedaviler gerekmekte ve bunların diş hekimince kontrolü gerekmektedir. Aldığınız bazı ilaçlar ağız kuruluğuna ya da diş eti büyümesine sebep olabilir buda Diş Hekimine kontrol sebeplerinizden biridir

Ağız kontrolü şunlardan bazılarını ya da hepsini içerebilir

- Muayene ve tedavi

- Temizlik

- Tavsiye(ler)

- Bakım ( Tamirat ).

Muayene ve Bakım

Doktorunuz genel sağlığınızı da etkileyebilecek diş eti hastalığı, eksik dolgu, kırık diş, iltihap, kanser ve diğer problemlerin işaretlerini kontrol edecektir. Çoğu küçük problem küçükken büyümeden önlenebilir. Problemler küçükken hemen tedavi edilir.

Eğer ;  

- Sigara içiyorsanız

- Tedavi olduğunuz kalp rahatsızlığınız varsa

- Genel sağlığınızda da değişiklik varsa

- Aldığınız ilaçlar varsa

- Alerjileriniz varsa

- Diş hekimi korkunuz varsa 

- Ağız ve dişlerle ilgili problemleriniz varsa 

Bunları mutlaka diş hekiminize tedaviye başlamadan önce belirtiniz

Temizlik

Temizlik iki aşamadan oluşur. Birincisi oluşan tartarları(diş taşı) temizler ikincisi ise diş üzerinde sonradan sigara, çay gibi diş etkenlerle oluşan lekeleri temizler buna polisaj denir.

Tavsiye

Diş hekiminiz kontrolü bitirdikten sonra hekiminize sorular sorabilir tavsiyeler alabilirsiniz.

Bakım(Tamirat)

Köprünüz, takma dişleriniz(protez) yada implant kullanıyorsanız diş hekiminize durumlarını nasıl olduğunu sorun ve son durumlarında emin olun.

Bazı başlangıç tedavileri dolgu, diş taşı temizliği gibi tedaviler bazen sizlere masraflı gelebilir ama şunu bilmeniz gerekir ki dolgunun bir ileri aşaması kanal tedavisi veya çekimdir, diş taşının ihmali çok daha büyük diş kayıplarına sebebiyet verecektir. Bu aşamalarda hem masraf kat kat artacak hem de genel ağız sağlığınızdan ve vaktinizde kaybedeceksiniz.

Düzenli ağız bakımı ve kontrolü her zaman en ucuz tedavidir. Düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı  ve düzenli kontroller ağız sağlığınızı koruyacaktır.

© 2015 Alanya Dental Clinic